Студијско путовање у Љубљану
- 20.12.2022
- skola
- 0
Део колектива наше школе заједно са колегама из ОШ “Лазар Саватић” из Земуна учествовао је у студијском путовању у Словенију од 8.12. до 11.12.2022.
Циљ овог путовања био је размена искустава и упознавање са образовним системом Словеније, једне од држава чланица Европске уније.
Уприличен нам је свечани дочек у Долу при Љубљани, у ОШ “Јанко Модра”. Директор школе домаћина Грегор Печан представио је свој колектив, начин рада, предузетништво као основу нове, модерне школе. Концерт ученичке музичке секције био је веома успешан и врло запажен. Присутни су затим ишли у обилазак школског простора док је љубазни домаћин говорио о процесу рада у школи, о специјализованим учионицама и другим просторијама школе. Посебна прилика је била да се размене искуства са колегама из Земуна, као и словеначким домаћинима.
Као примере добре праксе у овој школи је велики број ваннаставних активности, као и посебно опремљене просторије за њихово извођење. Амбијент школе је примерен деци, зидови просторија су у ведрим бојама и истакнути су многи ученички ликовни радови, плакати и едукативни постери.
Школа развија предузетнички дух, тако што се ученици са својим наставницима (менторима) баве пчеларством, јер је област у којој се школа налази позната по овом пољопривредном занимању. Своје производе продају, а зарађени новац улажу у своју школу.
Један од примера добре праксе, захваљујући Ученичкој задрузи, применили смо у нашој школи, а то је штампање и пластифицирање беџева у хуманитарне сврхе.
Један од закључака насталих на основу поређења словеначког и нашег образовног система је да постоји доста сличности и готово истоветних проблема о чему си и дискутовало међу колегама.
Слободно време колектив је провео у обиласку празнично окићене и кишне Љубљане и Бледа што је на посебан начин употпунило ово значајно студијско путовање.
У дворцу се налази богата збирка о животу и раду Јанеза Вајкарда Валвазора, аутора књиге Слава Војводине Крањске. Посетили смо графичку радионицу, видели оригинал књиге из 1689. године и упознали технику производње папира у 17. веку, те како су израђивали књиге. Обишли смо и руско-словенски центар Даворина Хостника, аутора првог руско-словенског речника.