Za proteklih 59. godina, škola je postala jedna od najugledinih osnovnih škola u našem gradu. Škola je uvek išla ispred svog vremena po tehničkoj opremljenosti. Osamdesete godine su posebno bile plodotvorne u životu naše škole. Tako je 1981. godine otvorena prva elektronsko-kompjuterska učionica. 1984. počela je sa radom kompjuterska laboratorija, a 1985. formirana je interna školska televizija. 1988. otvoren je prvi školski informacioni centar, a 1990. uvedena satelitska TV. Školi su uručena mnogobrojna priznanja, među kojima su: Nagrada Jovan Mikić Spartak, 1971. i 1984.
- Oktobarska nagrada 1981.
- Republička nagrada 25. maj, 1983.
- Prvomajska nagrada, 1984.
- Orden zasluga za narod sa srebrnom zvezdom, 1985
- Vukova nagrada, 1989.
- Prva nagrada Vojvodine za najuređeniju školu u 1990. godini

U to vreme potvrdu dobrog i uspešnog rada predstavljale su i mnoge posete inostranih delegacija iz Kine, Japana, SSSR, Danske, Francuske, Sudana, Engleske, Mađarske, Švedske, Nemačke, Belgije, Kanade, Brazila i Novog Zelanda. Tom prilikom delegacije su upisale u spomen-knjigu veoma lepe utiske o životu i radu škole. Pomenućemo utisak gradonačelnika Noriča: “Veoma sam impresioniran toplinom dobrodošlice. Sama škola je svetla, živahna i divno čista. Nastavnici su očigledno ponosni što rade ovde, a učenici mogu imati samo koristi učeći u tako divnoj sredini. Izrazito poverenje i prijatnost vaših nastavnika su osobine koje su veliki dar vašim učenicima. Prijateljska dobrodošlica pokazuje kako veze između Noriča i Novog Sada osećate važnim. Dugo će se nastaviti naše prijateljstvo.” Danas škola nastavlja međunarodnu saradnju, pa smo ponosni što smo u saradnji sa nemačkim Ulmom, učesnici međunarodnog projekta “Kvalitet vode Dunava”.
Učenička galerija otvorena je u maju 1992. godine sa idejom da se u školi stvori prostor gde će se u kontinuitetu izlagati učenički radovi. “Koliko bi svet izgledao lepši, kada bismo njegovo stvaranje prepustili onima koji su tek odškrinuli vrata života” – moto je učeničke galerije naše škole. U školi se posebno neguje likovno stvaralaštvo, a članovi likovne sekcije osvojili su mnogobrojna priznanja i prve nagrade i na međunarodnim konkursima. Postojanje letnje učionice i letnje pozornice omogućava organizovanje poetskih večeri, malih koncerata, priredaba, kao i raznih drugih oblika druženja. U holu naše škole nalazi se izložbeni prostor za istorijsku zbirku Vojvođanskog muzeja, arheološku i etnografsku zbirku, kao i za izložbu tehničkih radova.
Škola ima medijateku koja predstavlja pravo bogatstvo i veoma vrednu riznicu podataka za nastavnike i učenike što utiče na bolji nivo nastavnog procesa. U njoj se nalazi raznovrstan didaktički materijal: grafofolije, slajdovi, video i audio zapisi na trakama, CD i DVD medijima, te uređaji kao što su: kompjuteri, video rekorderi, digitalni projektor (video bim), digitalni fotoaparat, skener, štampači, grafoskop, televizor itd.
U školi postoje dve kompjuterske učionice za mlađe i starije učenike, svaka sa po 16 PC računara najnovije generacije i elektronskim mikroskopima. Učionice su umrežene u lokalnu mrežu, a svi računari su priključeni na Internet. U proces informatičkog opismenjavanja su uključeni gotovo svi učenici. Ove godine, učestvovali smo na evropskom i nacionalnom takmičenju “Join multimedia Siemens 2006”.

Školska biblioteka je mesto okupljanja đaka i nastavnika, pisaca i umetnika. Otvorena je 1963. godine, a posedovala je 283 knjige. Danas biblioteka ima 18.000 knjiga. U nabavci novih knjiga nastojimo da nam ne promaknu izdanja od trajne vrednosti – enciklopedije, leksikoni, rečnici, nagrađene knjige, stručna literatura za nastavnike i dr. Izuzetna pažnja se poklanja pedagoškom radu sa čitaocima, a ustaljena je praksa održavanja časova posvećenih knjizi i čitanju, osposobljavanju učenika za samostalno korišćenje literature i usmeravanje njihovog interesovanja. Sve aktivnosti na planu kulturne i javne delatnosti škole prožimaju se kroz rad biblioteke. “Đačko pero” je list naše škole koji izlazi od 1980. godine. Đaci ga uređuju jedanput godišnje, a ono je ogledalo našeg rada. U njemu se nalaze literarni radovi, izveštaji sa ekskurzija, takmičenja i smotri. Obilje zanimljivih podataka i priča čine da se uz njega može ne samo razonoditi nego i mnogo toga naučiti. Škola je bila izdavač i ekološkog časopisa “Vrelo” i knjiga “Deco parkirajte se” Slobodana Stanišića i “Skakutanje reči” Lasla Blaškovića. Bila je i suizdavač “Knjige o iskovanoj sreći” i “Knjige drugova”.
Dobra opremljenost specijalizovanih učionica u školi omogućava dobro organizovan proces školskog učenja, podstiče pažnju, percepciju, mišljenje, istraživanja i pruža izuzetne mogućnosti kako nastavnicima tako i učenicima za korišćenje najrazličitijih izvora znanja. Jednu takvu učionicu škola je opremila i radeći na projektu “Intermedia” podržanom od strane Republičkog ministarstva prosvete i sporta i Svetske banke. Sve to doprinosi kvalitetnijem radu sa darovitim učenicima, te oni postižu izuzetne rezultate na svim nivoima takmičenja čiji je domaćin često i naša škola. O ovim uspesima svedoče i mnogobrojne nagrade i priznanja. Naši učenici osvajaju zlatne medalje i prva mesta na republičkim i pokrajinskim takmičenjima iz matematike, hemije, biologije, astronomije, video stvaralaštva, informatike, a školski hor je zapažen po vrhunskim rezultatima na svim takmičenjima u našoj zemlji. Kruna priznanja stigla je 2006. kada je naša škola proglašena za najuspešniju školu u Novom Sadu po postignutim rezultatima učenika na republičkim takmičenjima.

Škola organizuje i raznovrsne slobodne aktivnosti u čiji je rad uključen veliki broj učenika koji uspešno predstavljaju školu i svoje nastavnike na mnogobrojnim konkursima, takmičenjima i manifestacijama. Slobodne aktivnosti se realizuju kroz rad Dečijeg saveza i Đačkog parlamenta. Učenici su uključeni u rad sledećih sekcija: literarna, recitatorska, dramska, novinarska, sekcija francuskog jezika, likovna sekcija, istorijska, matematička, sekcije mladih fizičara, mladih biologa, sekcija mladih hemičara, bibliotekarska sekcija, informatička i foto-video sekcija. Od sportskih sekcija najzastupljenije su: košarkaška, odbojkaška, sekcija malog fudbala i atletska sekcija. Škola ostvaruje dugogodišnju plodnu saradnju sa Novosadskim univerzitetom. Organizuju se metodički centri iz određenih predmeta, a talentovani i daroviti učenici uključuju se u posebne programe organizovane od strane Univerziteta. U segmentu stručnog usavršavanja nastavnika organizuju se stručna predavanja, tribine i naučni skupovi za nastavnike škole. Mnogi nastavnici iz naše škole su mentori studentima iz praktičnog dela predmeta metodika nastave. U školi se održava i veliki broj oglednih časova kao vid demonstracije načina rada, korišćenja različitih metoda i oblika rada u raznim oblicima učenja i poučavanja za prosvetne radnike iz ostalih škola. Uključenje škole u mnogobrojne međunarodne projekte omogućilo je nastavnicima da se oprobaju u više nastavnih varijanti diferencirane, individualizovane, problemske i kompjuterske nastave. Iskustvo stečeno u ovim projektima doprinelo je poboljšanju kvaliteta nastave. Blizina kulturnih institucija: Novosadskog otvorenog univerziteta, Srpskog narodnog pozorišta, Gradskog muzeja, SPENS-a i raznih sportskih klubova i društava omogućava obogaćivanje sadržaja slobodnog vremena učenika. Ovo takođe utiče na činjenicu da učenici škole organizovano, sadržajno i kreativno provode svoje slobodno vreme što ima povratno preventivno dejstvo u suzbijanju neprilagođenog ponašanja učenika.

Škola ima veoma dobru saradnju sa Mesnom zajednicom i jedan deo svojih manifestacija planira u saradnji sa njenim aktivnostima. Povodom značajnih datuma škola organizuje manifestacije na kojima prisustvuju građani, roditelji i učenici. Svake godine 18. novembra proslavlja se Dan škole, a 27. januara obeležava se proslava dana Svetog Save i organizuje se “Svetosavski bal” za učenike. Tom prilikom Nastavničko veće nagrađuje najbolje literarne i likovne radove učenika. U decembru se oržava tradicionalni Novogodisnji koncert na kome nastupaju naši učenici koji pohađaju muzičku školu. Godine 1996. osnovan je matematički klub “Arhimedes” u Novom Sadu koji radi u prostorijama naše škole. Aktivnosti su raznovrsne, a realizuju ih profesori sa Prirodno-matematičkog fakulteta, iz gimnazija i osnovnih škola.
Učenici naše škole koji pohađaju ovu nastavu učesnici su mnogobrojnih gradskih i republičkih matematičkih takmičenja na kojima ostvaruju zapažene rezultate. Pored angažovanja u okviru škole, učenici i nastavnici učestvuju u kulturnim, humanitarnim i drugim aktivnostima u gradu. U našoj školi snimane su emisije Školskog programa RTS-a iz srpskog jezika, matematike, fizike, geografije i istorije, koje su realizovali naši nastavnici i učenici. Učenici često učestvuju u TV kvizovima, a iskustva pojedinih nastavnika mogu se čuti u obrazovnim emisijama gde su uvek rado viđeni gosti. Naši nastavnici pišu savremene udžbenike, zbirke zadataka, kontrolne vežbe, a imamo učenike koji su se i sami oprobali u pisanju i objavljivanju knjiga.

Poznate ličnosti koje su pohađale nasu školu: Nenad Čanak, bivši predsednik Skupštine AP Vojvodine; Milica Stojadinović, operska pevačica; Aleksandar Dujin, muzičar i muzički pedagog, Vladica Milosavljević, glumica; Milan Dunjić, pesnik; Marko Ćuk, vaterpolista; Antun Gluhak, atletičar i trener; Ljiljana Zumbulović, gimnastičarka i drugi. Želimo da nam đaci budu srećni, da radosno uče i rade, da postižu uspehe i uživaju u igri i druženju, a za nas je najlepši zadatak da im pomognemo u tome!