За протеклих 59. година, школа је постала једна од најуглединих основних школа у нашем граду. Школа је увек ишла испред свог времена по техничкој опремљености. Осамдесете године су посебно биле плодотворне у животу наше школе. Тако је 1981. године отворена прва електронско-компјутерска учионица. 1984. почела је са радом компјутерска лабораторија, а 1985. формирана је интерна школска телевизија. 1988. отворен је први школски информациони центар, а 1990. уведена сателитска ТВ. Школи су уручена многобројна признања, међу којима су: Награда Јован Микић Спартак, 1971. и 1984.
- Октобарска награда 1981.
- Републичка награда 25. мај, 1983.
- Првомајска награда, 1984.
- Орден заслуга за народ са сребрном звездом, 1985
- Вукова награда, 1989.
- Прва награда Војводине за најуређенију школу у 1990. години
У то време потврду доброг и успешног рада представљале су и многе посете иностраних делегација из Кине, Јапана, СССР, Данске, Француске, Судана, Енглеске, Мађарске, Шведске, Немачке, Белгије, Канаде, Бразила и Новог Зеланда. Том приликом делегације су уписале у спомен-књигу веома лепе утиске о животу и раду школе. Поменућемо утисак градоначелника Норича: “Веома сам импресиониран топлином добродошлице. Сама школа је светла, живахна и дивно чиста. Наставници су очигледно поносни што раде овде, а ученици могу имати само користи учећи у тако дивној средини. Изразито поверење и пријатност ваших наставника су особине које су велики дар вашим ученицима. Пријатељска добродошлица показује како везе између Норича и Новог Сада осећате важним. Дуго ће се наставити наше пријатељство.” Данас школа наставља међународну сарадњу, па смо поносни што смо у сарадњи са немачким Улмом, учесници међународног пројекта “Квалитет воде Дунава”.
Ученичка галерија отворена је у мају 1992. године са идејом да се у школи створи простор где ће се у континуитету излагати ученички радови. “Колико би свет изгледао лепши, када бисмо његово стварање препустили онима који су тек одшкринули врата живота” – мото је ученичке галерије наше школе. У школи се посебно негује ликовно стваралаштво, а чланови ликовне секције освојили су многобројна признања и прве награде и на међународним конкурсима. Постојање летње учионице и летње позорнице омогућава организовање поетских вечери, малих концерата, приредаба, као и разних других облика дружења. У холу наше школе налази се изложбени простор за историјску збирку Војвођанског музеја, археолошку и етнографску збирку, као и за изложбу техничких радова.
Школа има медијатеку која представља право богатство и веома вредну ризницу података за наставнике и ученике што утиче на бољи ниво наставног процеса. У њој се налази разноврстан дидактички материјал: графофолије, слајдови, видео и аудио записи на тракама, ЦД и ДВД медијима, те уређаји као што су: компјутери, видео рекордери, дигитални пројектор (видео бим), дигитални фотоапарат, скенер, штампачи, графоскоп, телевизор итд.
У школи постоје две компјутерске учионице за млађе и старије ученике, свака са по 16 ПЦ рачунара најновије генерације и електронским микроскопима. Учионице су умрежене у локалну мрежу, а сви рачунари су прикључени на Интернет. У процес информатичког описмењавања су укључени готово сви ученици. Ове године, учествовали смо на европском и националном такмичењу “Јоин мултимедиа Сиеменс 2006”.
Школска библиотека је место окупљања ђака и наставника, писаца и уметника. Отворена је 1963. године, а поседовала је 283 књиге. Данас библиотека има 18.000 књига. У набавци нових књига настојимо да нам не промакну издања од трајне вредности – енциклопедије, лексикони, речници, награђене књиге, стручна литература за наставнике и др. Изузетна пажња се поклања педагошком раду са читаоцима, а устаљена је пракса одржавања часова посвећених књизи и читању, оспособљавању ученика за самостално коришћење литературе и усмеравање њиховог интересовања. Све активности на плану културне и јавне делатности школе прожимају се кроз рад библиотеке. “Ђачко перо” је лист наше школе који излази од 1980. године. Ђаци га уређују једанпут годишње, а оно је огледало нашег рада. У њему се налазе литерарни радови, извештаји са екскурзија, такмичења и смотри. Обиље занимљивих података и прича чине да се уз њега може не само разонодити него и много тога научити. Школа је била издавач и еколошког часописа “Врело” и књига “Децо паркирајте се” Слободана Станишића и “Скакутање речи” Ласла Блашковића. Била је и суиздавач “Књиге о искованој срећи” и “Књиге другова”.
Добра опремљеност специјализованих учионица у школи омогућава добро организован процес школског учења, подстиче пажњу, перцепцију, мишљење, истраживања и пружа изузетне могућности како наставницима тако и ученицима за коришћење најразличитијих извора знања. Једну такву учионицу школа је опремила и радећи на пројекту “Интермедиа” подржаном од стране Републичког министарства просвете и спорта и Светске банке. Све то доприноси квалитетнијем раду са даровитим ученицима, те они постижу изузетне резултате на свим нивоима такмичења чији је домаћин често и наша школа. О овим успесима сведоче и многобројне награде и признања. Наши ученици освајају златне медаље и прва места на републичким и покрајинским такмичењима из математике, хемије, биологије, астрономије, видео стваралаштва, информатике, а школски хор је запажен по врхунским резултатима на свим такмичењима у нашој земљи. Круна признања стигла је 2006. када је наша школа проглашена за најуспешнију школу у Новом Саду по постигнутим резултатима ученика на републичким такмичењима.
Школа организује и разноврсне слободне активности у чији је рад укључен велики број ученика који успешно представљају школу и своје наставнике на многобројним конкурсима, такмичењима и манифестацијама. Слободне активности се реализују кроз рад Дечијег савеза и Ђачког парламента. Ученици су укључени у рад следећих секција: литерарна, рецитаторска, драмска, новинарска, секција француског језика, ликовна секција, историјска, математичка, секције младих физичара, младих биолога, секција младих хемичара, библиотекарска секција, информатичка и фото-видео секција. Од спортских секција најзаступљеније су: кошаркашка, одбојкашка, секција малог фудбала и атлетска секција. Школа остварује дугогодишњу плодну сарадњу са Новосадским универзитетом. Организују се методички центри из одређених предмета, а талентовани и даровити ученици укључују се у посебне програме организоване од стране Универзитета. У сегменту стручног усавршавања наставника организују се стручна предавања, трибине и научни скупови за наставнике школе. Многи наставници из наше школе су ментори студентима из практичног дела предмета методика наставе. У школи се одржава и велики број огледних часова као вид демонстрације начина рада, коришћења различитих метода и облика рада у разним облицима учења и поучавања за просветне раднике из осталих школа. Укључење школе у многобројне међународне пројекте омогућило је наставницима да се опробају у више наставних варијанти диференциране, индивидуализоване, проблемске и компјутерске наставе. Искуство стечено у овим пројектима допринело је побољшању квалитета наставе. Близина културних институција: Новосадског отвореног универзитета, Српског народног позоришта, Градског музеја, СПЕНС-а и разних спортских клубова и друштава омогућава обогаћивање садржаја слободног времена ученика. Ово такође утиче на чињеницу да ученици школе организовано, садржајно и креативно проводе своје слободно време што има повратно превентивно дејство у сузбијању неприлагођеног понашања ученика.
Школа има веома добру сарадњу са Месном заједницом и један део својих манифестација планира у сарадњи са њеним активностима. Поводом значајних датума школа организује манифестације на којима присуствују грађани, родитељи и ученици. Сваке године 18. новембра прославља се Дан школе, а 27. јануара обележава се прослава дана Светог Саве и организује се “Светосавски бал” за ученике. Том приликом Наставничко веће награђује најбоље литерарне и ликовне радове ученика. У децембру се оржава традиционални Новогодисњи концерт на коме наступају наши ученици који похађају музичку школу. Године 1996. основан је математички клуб “Архимедес” у Новом Саду који ради у просторијама наше школе. Активности су разноврсне, а реализују их професори са Природно-математичког факултета, из гимназија и основних школа.
Ученици наше школе који похађају ову наставу учесници су многобројних градских и републичких математичких такмичења на којима остварују запажене резултате. Поред ангажовања у оквиру школе, ученици и наставници учествују у културним, хуманитарним и другим активностима у граду. У нашој школи снимане су емисије Школског програма РТС-а из српског језика, математике, физике, географије и историје, које су реализовали наши наставници и ученици. Ученици често учествују у ТВ квизовима, а искуства појединих наставника могу се чути у образовним емисијама где су увек радо виђени гости. Наши наставници пишу савремене уџбенике, збирке задатака, контролне вежбе, а имамо ученике који су се и сами опробали у писању и објављивању књига.
Познате личности које су похађале насу школу: Ненад Чанак, бивши председник Скупштине АП Војводине; Милица Стојадиновић, оперска певачица; Александар Дујин, музичар и музички педагог, Владица Милосављевић, глумица; Милан Дуњић, песник; Марко Ћук, ватерполиста; Антун Глухак, атлетичар и тренер; Љиљана Зумбуловић, гимнастичарка и други. Желимо да нам ђаци буду срећни, да радосно уче и раде, да постижу успехе и уживају у игри и дружењу, а за нас је најлепши задатак да им помогнемо у томе!